Hasarla İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı servis kullanmanın avantajları nelerdir? 

Tüm anlaşmalı servis şebekesinde; 

–  Anlaşmalı servis noktaları sizin adınıza hasar dosyasının açılmasından ödemeye kadar olan tüm süreci sizin adınıza takip eder.

–  Yaygın hizmet ağında poliçe limitleriniz ve kapsamı dahilinde teminat altında olan tüm hasarların onarım işlemlerini ödeme yapmadan/vekalet işlemlerine gerek olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

EHOM nedir, avantajları nelerdir? 

–  Hasar ile ilgili onarım ve değişimler hızlı, kaliteli ve aracınızın orjinalliğini gereksiz yere bozmadan, teknik gerekler Sompo Japan Sigorta A.Ş. kalite ve güvencesi teminatı ile sağlanmaktadır.

–  Onarım süresince poliçe assistans teminatı dışındaki kasko dosyaları ve tüm trafik dosyalarında sigortalı / mağdurlarının ikame araç ihtiyaçları EHOM servisleri tarafından karşılanabilmektedir.

–  Poliçe asistans teminatı dışındaki EHOM servislerimize araç çekim ihtiyaçları karşılanmaktadır.

–  Teknolojik imkanlar kullanılarak hızlı hasar tespit işlemleri yapılmaktadır.

–  Güncel teknoloji kullanımı ve teknik uygunluk dahilinde Alternatif Onarım Teknikleri kullanılarak gerekli onarım hizmetleri hızlı, kaliteli ve aracın 2.el değerini koruyacak şekilde verilmektedir.

–  Bazı EHOM larımız aynı zamanda Sompo Japan Özel Onarım hizmeti de vermektedir. Bu noktalardan hem hasar hem de Sompo Japan Özel Onarım Hizmeti aynı anda alınabilmektedir. Anlaşmalı servis bilgilerimize buradan erişebilirsiniz.

– EHOM Avantajlı Hasarsızlık Koruma Teminatı verilen poliçelerde, poliçe teminatı dahilinde EHOM servis noktalarında yapılan onarımlarda aracın hasarsızlık indirimi korunmaktadır.

–  Ehom noktalarından alınan onarım hizmetleri 2 yıl yasal servis garantisi sağlamaktadır.

Sompo Özel Onarım hizmetinin içeriği nedir? Hasarsızlık indirimini etkiler mi?  

–  Sompo Japan Özel Onarım Hizmeti Poliçe vadesi süresince aracınızda oluşan küçük ölçekli hasarların, poliçenizde tanımlı limitler dahilinde poliçe yenilemelerinizde hasarsızlık indiriminizi bozmadan özel tamir teknikleri ile aracınızın orijinalliğini bozmadan herhangibir zabıt, tutanak, resmi evrak v.s. gerektirmeden Sompo Japan Sigorta kalite ve güvencesi ile 2 yıl servis garantili verilen onarım hizmetidir. Bu onarım hizmetleri Yedek parça değişimi olmadan poliçenizde detayları tanımlı teminatlar dahilinde azami düzeyde tamirat işlemlerini

–  Poliçede tanımlı şartlar ve limitler dahilinde aşağıdaki hizmetler Sompo Japan Özel Onarım Teminatı kapsamında verilir.

Hizmetin Kapsamı: 

*Boya Hasarlı Kaporta Ezik Onarımı

–  Araç saç kaporta aksamı üzerinde dış darbelere bağlı olarak meydana gelen ve boyanın hasar gördüğü, 10cm. çapa kadar ezik, vuruk ve göçüklerin, güncel karoseri çektirme teknikleri ile düzeltilerek eski haline getirilme hizmeti. Bu hizmet ile sadece kaporta düzeltme işlemi yapılır ve gerdirme işleminden sonra boya onarımı hasarın boyutuna ve  “Küçük Yama”  işlemi kapsam ve teminatları dahilinde tamamlanması gerekir.

*Boya Onarımı “Küçük  Yama “ 

–  Dış darbeler veya kötü niyetli hareketler sonucu, genellikle araçların kapı, çamurluk gibi sac aksamlarında 30 cm, tampon gibi plastik aksamlarında meydana gelen çizik, sıyrık gibi küçük ölçekli  kaportada yapılacak herhangi bir işlem olmaksızın  gerçekleşmiş boya hasarları teminat kapsamında Küçük Yama yöntemi ile boyanır.

–  Poliçe vadesi içinde bir defaya mahsus olmak üzere, aracın tek bir yan cephesinde bir defada oluşmuş ve kaportanın zarar görmediği ve onarımı yapan servis tarafından tek bir defada oluşmuş hasar olduğu tespit edilmesi halinde her bir 30 cm bir hasar 1 teminat kullanımı kabul edilerek, yıllık azami limitten kalan hakları kadar onarım gerçekleştirilir.

*Boyasız Kaporta Ezik Düzeltme

–  Araç saç kaporta aksamı üzerinde dış darbelere bağlı olarak, boya zarar görmeksizin, 5cm çapa kadarki ve onarımı yapacak servis tarafından onarımı mümkün görülen kaporta eziklerinin, herhangi bir boyama işlemi yapılmaksızın, özel aletler kullanılarak ve aracın orjinalliği korunarak arac hasarının onarılması işlemidir. Bu işlem için, kaporta eziği olan bölgede saçın uzamamış, boyanın zarar görmemiş ve hasarlı panelin daha önce boyanmamış olması gerekir.

*İç Döşeme Onarımı

–  Araç iç döşemelerindeki plastik, deri, velur, kumaş ve halı kaplı aksamları üzerindeki onarımı yapacak  servis tarafından onarımı mümkün görülen sigara yanığı, çizik, yırtık, kopuk vs.  hasarlar parça değiştirilmeden azami düzeyde tamir edilmesini kapsar.Bu hizmet dahilinde; maksimum 1 cm çapa kadar sigara yanıkları, 5 cm çapa kadar olan yırtık, plastik çizik ve çatlaklar, 3 cm çapa kadar kopan parçası mevcut olan plastik döşeme malzemelerinin azami düzeyde tamiratı yapılır.

*Ön Cam Onarımı

–  Dış darbelere bağlı olarak araç lamine ön cam yüzeyinde oluşan, onarımı yapacak servis tarafından onarımı mümkün görülen manda gözü, yıldız, kombine gibi kırıklar ile 10cm.’ye kadar çatlakların azami düzeyde onarımı yapılır.

*Plastik Tampon Onarımı

–  Onarımı yapan servis tarafından onarımı mümkün görülen araçların Plastik ön ve arka tamponlarında darbeler sonucu oluşan tamponun dış ve iç yüzeyindeki yırtık, kopuk (kopuk parçanın mevcut olması dahilinde) , çatlak, deformasyon vb. hasarlarının  20 cm çapa kadar olanlarının ve   tampon ayaklarının  temel plastik malzemedeki hasarların onarımıdır. Bu hizmete tamponun boyama işlemi dahil değildir. İşlem gören bölgenin, hasarın boyutuna ve  “Küçük Yama”  işlemi kapsam ve teminatları dahilinde tamamlanması gerekir.

–  20 cm.’yi aşan tampon hasarlarında onarım sonrası gereken boyama ve boyasız tabii plastik tampon hasarlarında tamir sonrası tamponun tamamına uygulanması gerekli  “pütürlü plastik kaplama – uyumlandırma” kapsam dahilinde değildir.

(*)Hizmet limitleri poliçe türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Poliçeniz Sompo Japan Özel Onarım Klozundaki tanım ve limitleri kontrol/takip ediniz.

Sompo Özel Onarım hizmetinden nasıl yararlanabilirim? 

–   Sompo Japan Özel Onarım hizmet taleplerinizde Sompo Japan Özel Onarım servislerine poliçeniz ile randevu alarak müracaat etmeniz yeterlidir.

–  Sompo Japan Özel Onarım Hizmeti veren güncel Sompo Japan Özel Onarım Servislerinin iletişim bilgilerine 0850 250 81 81 yardım hattından veya buradan ulaşabilirsiniz

Aracımda birden fazla hasar var ve bu hasarlar daha önce sigorta şirketine bildirilmemiş ise tazminat talep edebilir miyim ?

Poliçe vadesinde oluşan, resmi kolluk kuvvetlerince hazırlanmış tutanaklı ve zabıtlı yada anlaşmalı tutanaklı hasarlar talep edilebilir.

Asistans hizmetinden nasıl yararlanabilirim?
Sigortalı kaza veya bir arıza sonucunda 7/24 şirketimizin 0850 250 81 81 nolu yardım hattından asistans hizmeti talep edebilir.

Hasar dosyam hangi durumlarda red edilir?
Sigorta genel ve poliçe özel şartlarınca teminat dışı kalan hallerde hasar dosyası ret edilir.

Hasar ihbar süresi ne kadardır?
Sigortalı rizikonun gerçekleştiğini öğrenince durumu gecikmeksizin sigortacıya bildirmelidir.

Hasar ödemesini ne kadar zamanda alabilirim? Hırsızlar önce evimden aracımın anahtarlarını daha sonra bu anahtarlar ile evimin önünden aracımı çaldılar. Kasko poliçem hasarımı karşılar mı?
Hasar ödemesi; poliçelerimizde belirtilen , hasarla ilgili tamamlanması gereken evrakların sigorta şirketine teslim edilmesi ile birlikte ekspertiz işlemlerinin tamamlanmasından sonra ödemeye engel bir durum tespit edilmedikçe 5 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Kasko poliçesinde anahtar ile araç çalınması klozu var ise tarif edilen hasarı kasko poliçesi karşılar.

Kaza yaptığımda karşı tarafa verdiğim zararın tamamını kasko poliçem karşılar mı?
Karşı tarafın zararını ilk olarak Trafik sigortası karşılar, Trafik sigorta limitinin üzerinde kalan zarar için, Kasko poliçesinde teminat olarak  İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı alınmış ise limit dahilinde tazminat ödemesi talep edilebilir.

Kiralık araç teminatını hangi şartlarda kullanabilirim?
Kasko poliçesinde kiralık araç hizmet teminatı alınmış ise, poliçede belirlenen süre kadar, kaza sonrası sigortalı aracın onarım süresi 24 saati geçen durumlarda eksper kanaati ile ikame araç hizmeti sigortalı talep edebilir.

Konut poliçesinde hasar olunca eşya faturaları istenir mi?
Hasar oluş şekli ve nedenine bağlı olarak talep edilebilir.